DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY W PRZYSZŁYM ROKU: 31.05-3.06.2022!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Przyszłość druku 3D. Co przyniesie 2021?

Podziel się

Poprzednie lata ukierunkowały już rozwój FDM, i pomimo że 2020 trochę to zahamował to jednak nadal tendencje są jasne. Coraz lepiej odnajdujemy się w nowej rzeczywistości, znajdujemy kolejne zastosowania druku 3D. Co nas czeka w roku 2021? Przedstawiamy prognozę firmy OMNI3D - wieloletniego wystawcy targów 3D SOLUTIONS.

Personalizacja produkcji z drukiem 3D
Poprzednie lata utrwaliły w nas przekonanie, że druk 3D, a w szczególności FDM/FFF jest elementem wykorzystywanym w prototypowaniu i tak został już zaszufladkowany. To jednak tylko początek długiej listy zastosowania druku 3D. Wraz ze wzrostem dostępności oraz funkcjonalności drukarek 3D coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie druku 3D jako usprawnienia produkcji. Na rynku pojawiają się personalizowane wyroby specjalne, krótkie serie produkcyjne, gdzie to właśnie druk 3D, a w szczególności FDM/FFF odnalazł się idealnie. Niski koszt wytworzenia, możliwość szybkiej zmiany i dostosowania nawet pojedynczych elementów do produkowanego produktu jest tym, co od dłuższego czasu wyznacza trend. W 2021 roku zauważalny będzie rozwój tego kierunku – firmy coraz bardziej chcą dopasować się do klientów, do ich indywidualnych wymagań, a jednocześnie szukają obniżenia kosztów i zmniejszenia ryzyka z tym związanego. Personalizacja, to słowo, które często będzie się powtarzać w kontekście druku 3D w 2021 roku.


Medycyna 3D w walce z Covid19, ale nie tylko…
Często słyszymy, że 2020 był rokiem, kiedy odkryto na nowo druk 3D i trudno się z tym nie zgodzić. Druk 3D zyskał na popularności podczas walki z Covid 19: przyłbice ochronne (zobacz projekt), respiratory z drukarki 3D, maseczki, testery – to wszystko pokazało, że największa korzyść z druku 3D to możliwość szybkiego dostosowania się do sytuacji, która w krytycznych czasach jest czynnikiem często decydującym i ratującym życie.
W 2021 roku nie będzie inaczej. Epidemia nadal rzuca cień na przyszłość gospodarczą wielu krajów. Nadal to druk 3D będzie na pierwszej linii frontu, ale nie tylko. W ostatnim czasie coraz więcej jednostek medycznych i rehabilitacyjnych zwraca uwagę na możliwości druku 3D, aby jeszcze skuteczniej reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Coraz częściej druk FDM/FFF wykorzystywany jest w produkcji stabilizatorów, ortez, personalizowanych dozowników leków, modeli szkoleniowych oraz części zamiennych wykorzystywanych w szpitalach czy w innych jednostkach związanych z medycyną.
Co więcej, druk 3D w medycynie to nie tylko obszar związany z człowiekiem, ale też weterynarią.

Druk neutralny dla organizmu – przyszłość FDM/FFF i medycyny
Jedną z cech druku FDM/FFF jest szybko rozszerzająca się gama filamentów. Największe koncerny chemiczne, ale też pojedyncze jednostki badawcze szukają nowych zastosowań i przyspieszają rozwój nowych rodzajów i mieszanek filamentowych.
Biodruk, który w większości kojarzy się z drukowaniem komórek, w ostatnim okresie został rozszerzony o możliwości wykorzystywania filamentów. Filamenty biokompatybilne, neutralne dla organizmu, będą stanowić znaczący trend w 2021 roku, ale też w latach następnych. Materiały są zróżnicowane pod względem charakterystyki i właściwości, co czyni z nich idealny materiał do wykorzystywania w tym segmencie medycyny i pokrewnych, a uniwersalność drukarek 3D będzie tutaj kluczowym wyzwaniem dla producentów.

Dynamiczny rozwój materiałów do druku 3D motorem napędowym dla producentów drukarek 3D
Coraz większa świadomość konsumentów o możliwościach zastosowania druku 3D oraz trend, aby bardziej unifikować produkcję stała się motorem napędowym tworzenia bardziej wyspecjalizowanych filamentów. Tak powstał chociażby PEEK – CF, który jest najmocniejszym materiałem drukowanym przez drukarki FDM (które nie wymagają dodatkowej obróbki). Obserwujemy wysyp mieszanek, które odpowiadają na konkretne potrzeby aplikacyjne: CFPA, ABS-PC, ABS-ESD, PETG-ESD i wiele innych…
Gamy materiałowe wpisują się w potrzeby określonych, coraz to węższych grup użytkowników i sprawiają, że rozwój druku FDM/FFF ma przed sobą kolejny rok z silnym trendem dynamicznego rozwoju.

Ktoś mógłby powiedzieć – „kosmos!” i nie będzie w tym nic dziwnego, bo zastosowanie druku 3D w przestrzeni kosmicznej też nie jest niczym nowym.

Z całą pewnością można powiedzieć, że rok 2021 będzie czasem, który nadal będzie hamowany przez skutki pandemii, ale też będzie rokiem, w którym firmy będą szukać możliwości rozwojowych i zapewnienia bezpieczeństwa dla siebie i dla swojej działalności. Druk 3D – a w szczególności FDM/FFF będzie stanowił duże źródło inspiracji i może w powyższych procesach pomóc. Rozwój materiałów oraz producentów drukarek 3D da niewątpliwie szerokie pole do zagospodarowania obecnych i przyszłych potrzeb z tym związanych. T

Źródło: OMNI3D, Tomasz Garniec

https://omni3d.com/pl/blog/co-przyniesie-2021-rok-w-druku-3d-czyli-o-przyszlosci-druku-3d/