DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY W PRZYSZŁYM ROKU: 31.05-3.06.2022!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Wielolaserowy system wytwarzania przyrostowego

26.03.2019 12:00:00

Podziel się

Co mogą mieć ze sobą wspólnego: motoryzacja, lotnictwo i medycyna? W każdej z tych branż najważniejszymi oczekiwaniami jest nie tylko wysoka wytrzymałość, zindywidualizowane rozwiązania konstrukcyjne, ale też precyzja. Tym wymaganiom mogą sprostać technologie wytwarzania przyrostowego przy użyciu proszków metalicznych. Umożliwiają produkcję części bez konieczności stosowania tradycyjnego oprzyrządowania. Z takimi nowoczesnymi rozwiązaniami będzie można zapoznać się nie tylko na targach 3D Solutions, ale także ITM POLSKA na stoisku firmy Renishaw.

Renishaw jest dostawcą rozwiązań w zakresie wytwarzania przyrostowego funkcjonalnych części metalowych. System RenAM 500Q stanowi przykład urządzenia wykorzystującego wiązki laserowe celem konsolidacji metalicznego materiału proszkowego do formy litej części, bazując na trójwymiarowym modelu CAD. Części budowane są z proszków, które stapia się laserowo w kontrolowanej atmosferze argonu nakładając kolejne warstwy o grubościach z zakresu od 20 μm do 100 μm.

Urządzenie RenAM 500Q jest wyposażony w 4 lasery iterbowe o dużej mocy (500 W), komorę próżniową i zużywa niewielkie ilości gazu obojętnego (do 50 l/godz.). Każda z wiązek laserowych urządzenia odpowiada za przetwarzanie proszku na całej powierzchni generowanej warstwy. Przejrzyste menu operatora i dotykowy ekran pozwala na łatwą i szybką obsługę systemu. W przypadku RenAM 500Q, przestrzeń robocza to 250x250x350 mm, gdzie szybkość wytwarzania części może dochodzić do 150 cm3/godz. (w zależności od typu stosowanego materiału oraz geometrii modelu CAD). System wyposażony jest w automatyczny system recyklingu i recyrkulacji materiału proszkowego, który zmniejsza liczbę czynności operacyjnych oraz zabezpiecza przed wystąpieniem interakcji środowiska zewnętrznego z materiałem proszkowym.

RenAM 500Q jest wiodącym w swojej klasie urządzeniem wyposażonym w układ wspierający generowanie atmosfery ochronnej (z wykorzystaniem układu próżniowego) oraz komputerowo sterowanym zestawem podwójnego systemu filtracyjnego, automatycznie przełączającego się pomiędzy filtrami w razie potrzeby wymiany jednego z wkładów na nowy. Urządzenie można wykorzystywać różne typy proszków stopów metali, takich jak: stal nierdzewna 316L, stal narzędziowa maraging, stop aluminium AlSi10, stop tytanu Ti-6Al-4V, stop chromowo-kobaltowy CoCr lub stopy niklu typu INCONEL 625 lub 718.

Systemy typu RenAM 500Q mogą znaleźć szerokie zastosowanie w produkcji części dla różnorakich gałęzi przemysłu, takich jak: narzędziowy (np. produkcja form wtryskowych lub wkładek do form z konformalnymi układami chodzącymi), motoryzacyjny, lotniczy, czy też medyczny. Technologia wytwarzania przyrostowego jest uzupełnieniem tradycyjnych metod obróbki ubytkowej i można ją zintegrować z istniejącymi procesami produkcyjnymi, co w istotny sposób wpływa – pod względem skrócenia czasu projektowania, opracowania etapów produkcyjnych oraz redukcji kosztów i zużycia materiałów – na proces wdrożenia nowych produktów.